UCV1V221MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
Aluminum Electrolytic Capacitor- 35volts, 220uF SMD, Low Impediance | Nichicon UCV1V221MCL1GS
Datasheet
download datasheetDownload
Product Attributes
Type
Capacitance
Case/Package
China RoHS
Diameter
Dissipation Factor
Height
Height - Seated (Max)
Impedance
Leakage Current
Length
Life (Hours)
Lifecycle Status
Max Operating Temperature
Min Operating Temperature
Mount
Number of Terminals
Polarity
REACH SVHC
Ripple Current
Ripple Current (AC)
RoHS
Schedule B
Tolerance
Voltage Rating
Voltage Rating (DC)
Width
Description
220 µF
Radial
Compliant
6.3 mm
12 %
7.7 mm
8.001 mm
160 mΩ
77 µA
6.6 mm
2000 hours
Production (Last Updated: 9 months ago)
105 °C
-55 °C
Surface Mount
2
Polar
No
300 mA
600 mA
Compliant
20 %
35 V
35 V
6.6 mm
125.36
In Stock
Quantity
Shipment
delivery
Ships in 7-10 days
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Product Attributes
Type
Capacitance
Case/Package
China RoHS
Diameter
Dissipation Factor
Height
Height - Seated (Max)
Impedance
Leakage Current
Length
Life (Hours)
Lifecycle Status
Max Operating Temperature
Min Operating Temperature
Mount
Number of Terminals
Polarity
REACH SVHC
Ripple Current
Ripple Current (AC)
RoHS
Schedule B
Tolerance
Voltage Rating
Voltage Rating (DC)
Width
220 µF
Radial
6.3 mm
12 %
7.7 mm
8.001 mm
160 mΩ
77 µA
6.6 mm
2000 hours
105 °C
-55 °C
Surface Mount
2
Polar
No
300 mA
600 mA
20 %
35 V
35 V
6.6 mm